Jak uložit moto oblečení

24.11.2014

Jak a čím očistit a ošetřit textilní a kožené moto oblečení na zimu? Kam ho uložit? Je potřeba ho vyspravit?

Jestli chceš, aby tvoje moto oblečení - bundy, kalhoty, kombinézyrukaviceboty mělo dlouhou životnost, je potřeba se o něj trochu starat. To znamená, že bys měl provádět údržbu celý rok a před uložením na zimu udělat důkladnou očistu.

Obecně platí, že než moto oblečení uložíš, mělo by být čisté :)

Chemické čištění?

Někteří výrobci prodávají k čištění různé přípravky na chemické bázi, lze je použít za přísného dodržení návodu. Rozhodně nedoporučujeme používat chemická čistidla  a rozpouštědla, která slouží třeba na úklid domácnosti. I když může být čistící účinek na první pohled dobrý, mohlo by dojít k nevratnému poškození materiálu. Například k rozpouštění barev, ztvrdnutí kůže a o vodoizolačních schopnostech ani nemluvě.

Tak jak teda na kožené oblečení?

Čím umýt?

Použij čistou vlažnou vodu a houbu nebo vlhký hadr. Nikdy kartáč! Navlhči a opatrně odstraň zbytky bláta a nečistot, přičemž zaschlé zdechlinky budou nejspíš chvíli odolávat a vyžadují si opakované akce.
Když budeš kožené oblečení pravidelně čistit, nejlépe po každé jízdě, zabere ti to pár minut. Když na to celý rok nemákneš, tak se ti může stát, že pak čištěním půjde se špínou dolu i barva.
Po očištění nech oblečení dobře vyschnout v teplé místnosti, nikdy nedávej oblečení na topení!

Čím ošetřit?

Po vysušení proveď impregnaci celého oděvu. U kožených součástí můžeš vybrat mezi krémem nanášeným ručně anebo postřikem ve spreji. Spray je pochopitelně jednodušší a podstatně rychlejší, obvykle ale vyjde jeho aplikace citelně dráž.

Druhá a viditelně „poctivější“ možnost je kelímek s voskem na kůži. Nanášej hadříkem nebo houbičkou vrstvu na celou plochu kůže - dá to sice víc práce, kůže však bude náležitě nasycena životodárným elixírem. My používáme balzám ze včelího vosku - dá se doma využít na údržbu všeho koženého, nejenom na moto oblečení.

Jak na textilní oblečení?

Čím umýt?

Použij čistou vlažnou vodu, houbu nebo hadřík. Pokud máš oblečení fakt hodně špinavý, můžeš použít i malý kartáček. Navlhči a opatrně odstraň zbytky bláta a nečistot, přičemž zaschlé zdechlinky budou nejspíš chvíli odolávat a vyžadují si opakované akce.
Po očištění nech oblečení dobře vyschnout v teplé místnosti, nikdy nedávej oblečení na topení!

Čím ošetřit?

Impregnaci celého oděvu provádíme v dobře větratelné místnosti. K vrchnímu ošetření textilních oděvů je nejlepší impregnace ve spreji. Opět lze aplikovat až po dokonalém proschnutí materiálu.

Pračka není tabu?

Pouze některé textilní oblečení na motorku se dá prát v pračce, avšak nikdy nepoužívej běžné saponáty nebo změkčovače látek. Ty totiž likvidují vodoodpudivé vlastnosti a látka se pak chová hydrofilně – nasákavě. Nevhodnější je pro praní použít přípravky přímo určené na tyto výrobky. Důležitá je obnova impregnace. Účelem speciálních přípravků použitých při praní anebo po vyčištění je, aby voda později tvořila na povrchu látky kapičky, které se následně skutálejí. Pokud je vlákno nevhodným praním nebo čištěním roztřepené, snadno nasaje vodu a moto oblečení tak velmi rychle promokne.

No a kam uložit ?

Skladování má také své zákonitosti. Mnohem snazší je opět u textilu, který stačí zavěsit na ramínko mezi běžné oblečení. U kůže je to složitější. Kvůli hmotnosti je pro bundu či kombinézu lepší ramínko se širokou plochou, aby nedošlo k vytlačení ramen, kalhoty lze zavěsit za vnitřní poutka nebo provléknout kalhotovým ramínkem.

Před uložením na zimu je potřeba nejprve vybrat správné místo ke skladování. V žádném případě nenechávej kožené oblečení poskládané v koutě skříně, kůže má totiž schopnost absorbovat vlhkost a může se snadno stát, že na jaře najdeš plesnivou hromadu. Z bot vyndej vložky a rukavice zavěs za poutka. Všechno oblečení pak umísti do místnosti se stálou, ne příliš vysokou teplotou. Vhodný není ani vlhký špajz, ani rozpálená kotelna. Také je lepší volné zavěšení než uzavřená skříň. Za předpokladu, že jsi vše poctivě udělal, čeká tě na jaře první projížďka bez nepříjemného navlékání plesnivých, špinavých a smrdutých hadrů, či „na plech“ ztvrdlých rukavic a bot.

Základní vlastnosti údržby textilních výrobků:

Údržba:

* výrobek se může prát v pračce do max. teploty 30°C
* výrobek nejlépe prát v ruce, v teplé mýdlové vodě
* nečistit chemicky
* nepoužívat vysokotlaké čističe
* nesušit v sušičce
* sušit zavěšené v teplé místnosti v dostatečné vzdálenosti od tepelných zdrojů
* po usušení použít impregnační spray pro textilní výrobky
* nežehlit

Skladování:

* moto oblečení skladuj zavěšené nebo volně ložené v suché a dobře větrané místnosti
* dodržuj dostatečnou vzdálenost od tepelných zdrojů

Základní vlastnosti údržby kožených výrobků:

Údržba:

* výrobek čistit vlažnou vodou a houbičkou
* na čištění koženého oblečení nepoužívat kartáč
* nepoužívat vysokotlaké čističe a chemické přípravky
* sušit volně ložené v teplé místnosti v dostatečné vzdálenosti od tepelných zdrojů
* sušit mimo dosah slunečních paprsků
* vlhký výrobek nezavěšovat, mohlo by dojít k vyvěšení
* po usušení použít balzám na kůži nebo impregnaci ve spreji

Skladování:

* výrobky skladovat zavěšené na širokém ramínku v suché a dobře větrané místnosti
* dodržovat dostatečnou vzdálenost od tepelných zdrojů
* skladovat mimo dosah slunečních paprsků
* před dlouhodobějším skladováním ošetřit impregnací na kůži

Potřebuje tvoje moto oblečení opravit?

Zkontroloval jsi před uložením svoje moto oblečení a zjistil problém? Něco se rozpáralo, nefunguje zip nebo vypadl cvok?
Rozšířili jsme služby a nyní ti nabízíme opravy a úpravy tvého moto oblečení, a to koženého i textilního :

* vložíme nový zip nebo vyměníme nefunkčního jezdce
* zašijeme vše rozpárané
* zkrátíme nohavice nebo rukávy
* opravíme po pádu
* botám dáme novou podrážku
* vložíme ztracený cvok
* našijeme nášivky atd..

 DŮLEŽITÉ - oblečení k opravě přines čisté, ale nenamazané impregnací !!

Nákupní košík
Hlavní partneři