Vzduchový filtr na moto

8.10.2014

Máme tři alternativní možnosti výběru, jak našemu motoru přefiltrovat porci čistého vzduchu. Poslouží nám k tomu buď papír bavlna nebo molitan. Jaký vzduchový filtr je nejvhodnější, to je třeba posoudit z více pohledů.

Propustné bavlněné filtry

Vysoce propustné filtry speciální konstrukce s bavlněnou látkou napuštěné konzervačním olejem, který zadržuje částečky nečistot. Tyto částečky ulpívají na vnější straně filtru a stávají se součástí filtračního média. Bavlněná látka propustných K&N filtrů má několikanásobně větší plochu, což umožňuje zadržování většího množství nečistot. Servisní interval čištění je nutno opět zvolit podle zátěže a podmínek provozu (výrobce udává servisní interval po 10000km). Pokud použijete propustný filtr do originálního airboxu, je montáž stejná jako u originálu a jestli je nutné seřízení karburátorů, tak vyhledejte kvalitní servis, kde si s tímto problémem lehce poradí. U novějších motocyklů, které mají vstřikování většinou není potřeba co seřizovat.

Papírové filtry

Papírové vzduchové filtry se skládají z navoskovaného papíru s malými dírkami, které odstraňují drobné částice prachu a nečistot ze vzduchu. Tyto otvory se zanášejí velice rychle a průtok vzduchu i filtrační schopnost se rychle snižují. Kilometrový proběh – tedy užitná hodnota výrobku - závisí na podmínkách provozu. V neprašném prostředí je servisní interval výměny 10 000 km v podstatě dosažitelný. Úměrně se znečištěním klesá výkon a výrazně stoupá spotřeba benzinu, musíme tedy výměnu filtru provádět mnohem dříve. Tyto filtry se musí vždy nahradit novým, nelze čistit.

Propustné pěnové filtry

Tyto vzduchové filtry pracují na podobném principu jako papírové s tím, že obsahují větší otvory a tloušťka filtračního materiálu je větší. Používají konzervačního média k zachycení částeček nečistot a jejich konstrukce vyžaduje častější údržbu než propustné filtry. Nedosahují zdaleka kvalit filtrů propustného typu, ale jsou značně lepší než papírové. Není nutno je měnit, stačí jen vyprat v benzinu nebo jarové vodě a jemně napustit olejem. Nebo je dnes plno přípravků, které jsou na to určeny. Tyto filtry se především používají na motocykly typu enduro a cross.

Nákupní košík
Hlavní partneři