Jak zazimovat motorku

Chceš na jaře bez problémů sednout na svoji mašinu a vyhnat pavouky? Pak je potřeba věnovat svýmu biku před zimou trochu péče.

4 hlavní zásady :

* natankovat
* umýt
* ošetřit
* uložit

Natankovat ?

Před zazimováním motorky je nejlépe natankovat nádrž až téměř pod hrdlo. Je to z toho důvodu, aby nádrž přes zimu nezrezla, to se týká především starších motocyklů.

Čím umýt a ošetřit motorku?

Základ je pořádně umýt do všech záhybů. My sami používáme speciální přípravky Muc off. Tyto přípravky - na čištění i údržbu jsou šetrné, ekologické, ale hlavně - fungují, což jsme si sami vyzkoušeli. Na všechny kovové části můžeš použít spray Muc off Bike.

Jak zazimuju já?

Nejdříve celou motorku nastříkám přípravkem Bike Clean a nechám 5 minut působit, pak ji spláchnu vodou. Potom vysuším čistým hadrem a přeleštím. Po umytí nechám bike pořádně proschnout, aby nikde nezůstala voda (když bude motorka ve studené garáži, mohla by začít na šroubech korodovat :)
Potom se věnuju jednotlivým částem motorky.
Řetěz - nastavím do požadovaného průvěsu 2,5-3,5 cm (podle typu motocyklu) a následně ho vyčistím. K vyčištění používám přípravek speciálně určený k čištění řetězů Chain Clean. Po vyčištění namažu mazadlem Chain Lube a přebytečný mazivo setřu.
Brzdiče - poté vezmu spray Disc Brake cleaner a vyčistím brzdiče včetně brzdových destiček.
Pneu - nahustím pneumatiky na požadovaný tlak.
Baterie - nakonec vyndám baterii, kterou uložím do temné místnosti s teplotou cca 10°C (nejlepší je špajz). Baterii každý měsíc minimálně jednou nabíjím. Používám nabíječky BS, které baterku udržují a v případě nutnosti sami dobijí. Kdo má teplou garáž, nemusí baterii vyndávat z motorky, ale určitě je potřeba ji dobíjet, tak jako v prvním případě.
Leštěné povrchy ošetřuju konzervačním voskem. Na kov, plast i chrom používám přípravek Shine Polish.

Jak uložit motorku?

Ve studené garáži nikdy nezapomeň vyndat baterii, kterou pak umísti do temné suché místnosti např. špajz. Ideální je po každém měsíci změřit, případně dobít (u gelových baterií je potřeba mít speciální impulsní nabíječku).
Motorku je potřeba postavit na hlavní nebo pojízdný stojan tak, aby pneumatiky nenesly žádnou váhu, jestliže nemáš hlavní stojan, je potřeba cca po 14 dnech popojet, aby gumy nestály celou zimu na jednom místě (deformace pneu).
Nakonec zakrýt motorku moto plachtou, a to prodyšnou (určitě nepoužívat igelit).

Pár rad závěrem:

Jak se správně maže řetěz?

Řetěz se správně maže pouze mezi články, a to tam, kde je gumový Okroužek nebo Xkroužek. Z vnější strany by měl být čistý, aby se na něho nezachytával prach.

Jak poznám, že je potřeba řetěz vyměnit za nový?

Chytni článek řetězu na zadní rozetě a tahem od rozety zjistíš vůli řetězu. Jestliže je tam vůle větší než 3mm, je dobré řetěz vyměnit. Doporučujeme vždy vyměnit řetěz včetně řetězových kol.

Jak poznám, že je potřeba vyměnit brzdové destičky?

U většiny brzdových destiček je na brzdné ploše drážka. Když tato drážka není vidět, je potřeba brzdové destičky vyměnit. Některé destičky tuto drážku nemají - z vlastní zkušenosti doporučujeme při minimální tloužce brzdové směsi 2mm tyto destičky vyměnit.

Kdy vyměnit olej?

Jestliže máš motorku v teplé garáži, není úplně nutné olej měnit před zimou. Ale jestli je motorka ve studené garáži, tak určitě doporučujeme olej vyměnit před uložením do garáže.

Startovat v zimě?

Startovat motocykl v zimním období ve studeném prostředí nedoporučujeme.

 

Moto:

"Jak motorku na zimu uložíš, tak se na jaře svezeš"

Nákupní košík
Hlavní partneři